Kredyt dla nowej firmy – jak go dostać ?

Kluczowe pytanie brzmi: czy nowa firma może starać się o kredyt? Jeszcze kilka lat temu odpowiedź brzmiała: NIE. Instytucje finansowe wyraźnie stroniły od kredytowania nowych firm, a te które miały tą usługę w swojej ofercie nie mogły pochwalić się najlepszymi warunkami. Banki wymagały wykazania dochodów, poręczenia bądź zabezpieczenia majątkiem, aby do minimum zniwelować ewentualne ryzyko. W przypadku nowych firm sytuacja była bardzo ciężka, bowiem z racji tego, że były one nowe, nie miały dochodów za poprzedni rok.

Sytuacja w tym zakresie zmieniła się, kiedy pewne banki postanowiły wyspecjalizować się w obsłudze niewielkich firm. Obecnie większa część instytucji finansowych ma w swojej ofercie kredyty dla początkujących przedsiębiorców. Jeszcze kilka lat temu, usługi te świadczyły wyłącznie FM Bank oraz Idea Bank. Stopniowo rosnąca konkurencja w tej kwestii sprawiła, że wiele uniwersalnych banków również zmieniło swoje podejście do małych przedsiębiorców. W sprawę małych i nowych firm zaangażowały się także instytucje publiczne. Zewnętrzne poręczenia oraz gwarancje ze strony instytucji samorządowych, rządowych oraz unijnych na rzecz nowych przedsiębiorców sprawiły, że instytucje finansowe znacząco zmodyfikowały swoją ofertę.

Świeżo założone firmy powinny szukać pomocy w bankach ukierunkowanych na przedsiębiorców – np. wspomnianym już dawnym FM Banku, obecnie Nest Banku. Instytucje finansowe oferują nam różne kredyty dla nowych firm. Do najpopularniejszych z nich należą kredyt na start, dla nowopowstałej firmy oraz kredyt na start dla start-upów. Nie da się jednak ukryć, że oferty dla „początkujących” są skomplikowane i zazwyczaj uzyskanie kredytu wiąże się z koniecznością wykupienia szeregu usług dodatkowych – konta firmowego, księgowości, planu systematycznego oszczędzania etc.

Banki uniwersalne nie posiadają w swojej ofercie za wielu rozwiązań dla nowopowstałych firm. „Od święta’ zdarza się, że któraś z instytucji finansowych „wypuści na rynek” ofertę promocyjną przeznaczoną dla początkujących przedsiębiorców. Większość placówek uzależniła jednak otrzymanie kredytu od stażu działalności gospodarczej bądź jej historii obrotów na koncie firmowym. Mówiąc prościej, o większym kredycie możemy pomyśleć dopiero po kilku miesiącach funkcjonowania firmy (od 5 nawet do 24).